U zlaté koruny aneb kdo byl Josef Stancl?

21. srpna 2011 v 19:13 | richard |  Nedělní literární chvilka
Mnozí z čtenářů, kteří znají Uherské Hradiště, bezesporu také znají jednu z nepřehlédnutelných budov na Masarykově náměstí - lékárnu U zlaté koruny. O historii této budovy a zejména o příbehu lidí kolem ní, vyšla na sklonku roku 2007 kniha od trojice autorů: Jiřího Jilíka, Jany Spathové a Igora Stancla.


A proč se o knize zmiňujeme právě na stránkách Vinařského obzoru? Hlavní protagonista knihy, kolem něhož se celý příběh otáčí, byl Josef Stancl, postava známá těm kdo se orientují v historii slováckého vinařství.

Josef Stancl byl rodákem z východních Čech a do Uh. Hradiště se přiženil. Rozptyl jeho činností a aktivit byl velmi široký, byl to vpravdě renesanční člověk: byl poslancem zemského sněmu, prvním českým starostou města, lékárníkem, vinařem, majitelem cihelny a keramických závodů. Stanclův vinohrad a sklep se nacházel v Mařaticích, podobně jak tomu bylo u většiny uherskohradišťských měšťanů. V té době se již ukazovalo, že vinohradnictví je utlačováno obilnářskou produkcí, která je na vzestupu. Úroveň osvěty a odborného vzdělání mezi vinaři byla nízká. Stanclovi a osvíceným lidem v jeho okolí začalo být jasné, že bez kvalifikace si slováčtí vinohradníci mnoho nepomohou. Byl proto jedním z iniciátorů založení vinařské školy ve Bzenci. To se během několika desetiletí projevilo na i na stoupající úrovni místního a okolního vinařství, které bylo za první republiky doslova centrem vinařského vědění na Moravském Slovácku. Stancl nebyl však tak úplně spokojen a opět byl jedním z členů ustavujícího výboru při založení Zemského vinařského spolku pro Markrabství moravské a hned v úvodu byl prvním jeho předsedou. Pod jeho vedením se hned první rok rozrostl ze zakládajících 97 členů na potěšujících 870, přičemž 4/5 z nich byli majiteli vinic. O pár let později se spolek stal kolektivním členem Říšského vinařského spolku se sídlem v Kremži a tím se moravští vinaři na Slovácku poprvé dostali na evropskou vinařskou scénu.
Josef Stancl stál, jak jinak, též u zrodu Vinařského obzoru. V první redakční radě bylo předsednictvo Zemského vinařského spolku a svou roli v Stanclove neocenitelné práci pro vydávání Vinařského obzoru sehrálo i to, že v 80. a 90. letech 19. století byl majitelem a vydavatelem uherskohradišťských Slováckých novin a měl tak značné množství zkušeností v tomto oboru.

Stancl byl velmi uznávanou osobností a členská základna jej opakovaně volila do funkce předsedy až do roku 1919, kdy se ze zdravotních důvodů všech funkcí ve spolku vzdal. Zesnul 24. ledna 1924, v den 17. výročí vydání prvního čísla Vinařského obzoru. Časopis, jak uvádí kniha "U zlaté koruny", v jeho nekrologu mimo jiné uvedl: "Jméno p. Josefa Stancla jest úzce spojeno s živým hnutím českých vinařů na Moravě v prvních letech tohoto století. Ve všech tehdejších počinech vinařských stál zesnulý buď v čele nebo po boku druhých….Zesnulý pan Stancl miloval tu révu, ač jejího moku velmi málo pro sebe užil, jeho búda v Mařaticích hostila mnoho umělců, malířů i básníků, jejichž byl štědrým podporovatelem. Zachoval si zvláště Bojanovský ryzlink z r. 1811 a byl hrd na toto staré vínečko….Svou bodrou povahou a pohostinností byl dobře znám nejen mezi vinaři, ale i v širších kruzích."
Kniha "U zlaté koruny" má 178 stran na kvalitním papíře a spoustu grafických vyobrazení, zejména starých dobových fotografií. Milovníkům (nejen) vinařské historie by neměla chybět v knihovničce. K dostání je přímo v lékárně U zlaté koruny na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.


(zpracováno podle recenze, která vyšla na jaře 2008 ve Vinařském obzoru)
 


Komentáře

1 where to buy prom dresses where to buy prom dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 15:04 | Reagovat

Cool news it is without doubt. I have been looking for this tips.
http://www.speakdress.com

2 lengthen lengthen | Web | 21. června 2015 v 9:19 | Reagovat

půjčka i pro dlužníky ???

3 ArleneRothe ArleneRothe | E-mail | 21. července 2017 v 23:22 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
Good luck!

XRumer20170721

4 JosephMom JosephMom | E-mail | 1. srpna 2017 v 3:48 | Reagovat

<a href=https://goo.gl/qfzBMQ>BrainRush</a> – натуральное средство на основе мицелл, вытяжек и концентратов лекарственных растений с добавлением глицина, биотина и комплекса витаминов В.
Улучшает передачу нервных импульсов и работу всех отделов головного мозга, помогает при нарушениях функции памяти.
BrainRush легко усваивается организмом и начинает действовать максимально быстро, дополнительно воздействует на функции эндокринной, имунной и нервной систем.
Эффективен в любом возрасте.

<a href=https://goo.gl/qfzBMQ>BRAINRUSH</a> – ЭТО УНИКАЛЬНОЕ СЕРТИФИЦИРОВАННОЕ СРЕДСТВО

Не содержит ГМО Не содержит вредных для здоровья красителей.
Не содержит вредных для здоровья консервантов.
Не имеет противопоказаний.
Запатентованный синергический фитокомплекс.

<a href=https://goo.gl/qfzBMQ>BRAINRUSH</a> исключительно натуральные компоненты, не наносящие вреда организму.
Активные вещества корневища солодки, шалфея и пустырника пятилопастного повышают устойчивость нервных клеток к кислородному голоданию, активизируют
умственную деятельность, способствует улучшению памяти и сна.

5 AaauceLouby AaauceLouby | E-mail | Web | 4. srpna 2017 v 17:25 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

http://segwayverona.com/

6 Carolynvon Carolynvon | E-mail | 5. srpna 2017 v 5:30 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later ;)

XRumer201708

7 Dol33larPr Dol33larPr | E-mail | 13. srpna 2017 v 4:41 | Reagovat

<b>Добро пожаловать на наш сайт</b>
<b>V.I.P. Услуги
OpenVPN
DoubleVPN Service
Proxy/Socks Service</b>
<a href=http://0.00000007.ru/2#548Esashc7>
<img>http://0.00000007.ru/3#QFhRv8dRVC</img>
</a>
------------------------
Стабильно большое количество socks и proxy серверов онлайн
сейчас: 33557 IP в 198 государствах
<b>Высочайшая анонимность - мы гарантируем, что все наши прокси сервера на все сто процентов анонимны</b>
(тоесть не ведут логов и не видоизменяют<b> http заголовки)</b>

Шифрация траффика до сокс сервера, собственные технологии туннелирования траффика!
Сверхнадёжная защита IP и всех без исключения соединений без использования VPN
Возможность защищённого соединения с сокс серверами включена на всех тарифах! Замаскировать или изменить ваш IP можно двумя кликами мыши.

<b>Совместимо с Windows 2k/2k3/XP/Vista/Seven/Win8
Совместимо с MacOS, Linux, BSD (100% работоспособность через WINE)
Совместимо с любыми виртуальными машинами</b>

Безусловно САМЫЕ низкие цены на анлимитный доступ при высочайшем качестве
Наше правило - больше приобретаешь - меньше платишь
Возможность выбора наиболее подходящего анонимного прокси сервера - фильтрация по маске
-IP Hostname Language Uptime Country City Region-
Неизрасходованные прокси не сгорают при окончании срока действия аккуанта.
ICQ бот на всех абсолютно тарифных планах!
<b>Профессиональная техподдержка</b>
Автоматическая оплата средствами популярных платёжных систем WebMoney , PerfectMoney и BITCOIN
Полностью Анонимный VPN Сервис
Доступ по защищённому https протоколу
<b>Всё что надо для получения доступа это зарегистрироваться и произвести оплату!</b>

<a href=http://0.00000007.ru/2#44H4Gk0WRG>Vip proxy</a>
__________
фонбет обход блокировки
купить индивидуальные прокси
бесплатные прокси сервера +с хорошей скоростью россия
анонимный веб прокси

8 Avito777Mek Avito777Mek | E-mail | 15. srpna 2017 v 20:47 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Приветствую вас, дорогие друзья!</b>

Будем рады предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам нужны конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если необходим залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!
Гарантия:

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим... <b>А также, гасим Штрафы ГИБДД за 65% ...</b>

Оплата:
ЯндексДеньги, Webmoney (профессиональные счета)
Рады сотрудничеству!

<b>канал Телеграмм  @t.me/avito50 </b>
________

авито томск доска бесплатных
авито воронеж
авито аккаунты персональная скидкой
авито авто +с пробегом область
авито подать объявление бесплатно без

9 ElvaOqd ElvaOqd | E-mail | 27. prosince 2017 v 5:15 | Reagovat

апрапрапр

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama