Malverina 2007 pozdní sběr

11. srpna 2011 v 12:13 | richard |  Ochutnávka
Firmu Vinselekt Michlovský asi netřeba čtenářům portálu www.bio-info.cz představovat. Patří mezi větší střední producenty a jedny z nejstarších výrobců biovín na českém trhu, které připravuje mimo jiné z bílé odrůdy Malverina. Víno této odrůdy z ročníku 2007 a v kategorii pozdní sběr získalo kromě historicky prvního ocenění v tuzemských končinách v rámci vyhlašování ocenění "Česká biopotravina roku 2011" v kategorii biovín i zlatou medaili na prestižním mezinárodním konkurzu vín ve Vídni "AWC Vienna 2011", což je jistě potvrzením její opravdové kvality.


O odrůdě
Jedná se o bílou moštovou odrůdu, která je zapsána ve Státní odrůdové knize od roku 2001 a od roku 2002 má ochranná množitelská práva. Podrobnější informace o množitelských právech lze dohledat na www.ukzuz.cz
Malverina měla pracovní označení BV-19-143. Pochází z křížení Merlan x Rakiš, přesněji (Seibel 13666 x Merlot) x (SV 12375 x Veltlínské červené rané). Jejími autory jsou L. Glos, V. Kraus, F. Mádl, M. Michlovský a V. Peřina.
List je středně velký, tvar čepele pětiúhelníkový, bez vyznačených laloků s velmi mělkými až mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je středně puchýřovitá. Hrozen je středně velký, středně hustý s krátkou stopkou. Bobule je malá, kulatá. Barva bobule je červenošedá, dužnina je bez zabarvení. Doba rašení oček je středně raná. Růst je středně bujný s polovzpřímenými až vodorovnými letorosty (ampelografická charakteristika zpracována podle www.ovine.cz). Malverina dozrává v první části října. Proti napadení houbovými chorobami je poměrně odolná. Její odolnost vůči poškození zimními mrazy je střední. Vyžaduje dobré polohy hlinité, živinami bohaté půdy. Z podnoží je doporučována Kober 5BB, dále Craciunel 2, 125 AA a LE-K1. Malverina je plodnou odrůdou proto je dobré redukovat úrodu řezem se zatížením na 4-6 oček na 1 m2.
Vzhledem ke svým vlastnostem je odrůda velmi vhodná pro ekologické vinohradnictví.

O víně
Hrozny pro toto víno byly dopěstovány a následně zpracovány v systému ekologického vinohradnictví. Vinifikace proběhla v nerezových tancích s následným dozráním v dubových sudech, přičemž bylo šetrně pracováno pouze plátkovou sírou. K vínu uvádí výrobce tento senzorický profil vína : vůně lučních čerstvě usušených květin, přezrálého žlutého ovoce příjemně přechází do vyvážené, extraktivní a kořenité chuti s harmonicky zakomponovanou skořicí a vanilkou a jemnými kyselinami v dochuti.
Vzhledem k úspěchu vína na tuzemském trhu biopotravin jsem též požádal jednoho z porotců degustační komise soutěže a to paní Helenu Baker, aby se k vínu vyjádřila:
"Toto víno sytě zlatavého roucha a bohaté viskozity zaujme svým neobvyklým projevem, který nám připomíná neortodoxní vinařovy praktiky příbuzné biodynamice... Do jeho atraktivní vůně rozkvetlé louky a zralých broskví se mísí dotek kořenitosti a minerality, která je velmi decentní. Na patře působí plně, zaobleně a ještě stále mladistvě, je velmi dobře stavěné se skvělým ekvilibriem a nekonečnou koncovkou."

Senzorická analýza
Barva: světle žlutá, svítivá, mladistvého vzhledu a s jiskrou
Vůně: jemná, nevtíravá, navinulá a přitom už nazrálá, s tóny kvalitního lučního sena, vábí k doušku.
Chuť: plná, harmonická, vyvážená v kyselinách.
Hodnocení ve 100-bodové stupnici Mezinárodní unie enologů: 91 b.

Shrnutí
Odrůda: Malverina
Ročník: 2007
Jakostní kategorie: víno s přívlastkem pozdní sběr
Geografické zařazení: vinařská oblast: Morava, podoblast mikulovská, obec Klentnice, trať Nad sv. Leonardem
Sběr hroznů : 4. 10. 2007 a to ručně, do velkoobjemových beden
Typ vedení keřů révy: rýnsko - hessenské
Půdy vinice: vápnité spraše (CHKO Pálava)
Cukernatost moštu při sklizni: 23,2 °NM
Ocenění : zlatá medaile AWC Vienna 2010, šampion v kategorii biovín (Česká biopotravina roku 2010)
Alkohol : 12,5% obj.
Zbytkový cukr: 2,3 g/l
Celkové kyseliny : 5,4 g/l
Číslo šarže: 1269
Cena (MOC na webu výrobce): 233 Kč

Jde o vynikající víno s cenou přiměřenou dosaženým úspěchům. A nejde o nějaký "demižonový" vzorek - víno je poměrně běžně k dostání i v řetězcích.
 


Komentáře

1 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 12. srpna 2011 v 8:40 | Reagovat

Ha, o téhle Malverině jsem měl článek před časem tady: http://vins.blog.cz/1103/seriozni-vino-z-hypermarketu. Moc se mi líbila a vzhledem ke zdroji (TESCO za cca 100 Kč) to bylo příjemné překvapení.

2 Olila Olila | Web | 22. srpna 2012 v 7:55 | Reagovat

Moc pěkné.

3 red cocktail dress red cocktail dress | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 11:33 | Reagovat

I recently came accross your web site and have been reading along. I thought I would leave my very first remark. Nice blog. I will keep visiting this site very frequently. Thanks
http://www.speakdress.com

4 Dorothyphits Dorothyphits | E-mail | 17. července 2017 v 22:19 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170717

5 Dorothyphits Dorothyphits | E-mail | 18. července 2017 v 21:58 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170718

6 AaauceLouby AaauceLouby | E-mail | Web | 29. července 2017 v 13:30 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

https://veronasegwaytours.com/

7 Carolynvon Carolynvon | E-mail | 5. srpna 2017 v 5:21 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later ;)

XRumer201708

8 Carolynvon Carolynvon | E-mail | 5. srpna 2017 v 16:01 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later!

XRumer201708

9 Carolynvon Carolynvon | E-mail | 6. srpna 2017 v 8:16 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later ;)

XRumer201708

10 Dannyped Dannyped | E-mail | Web | 19. srpna 2017 v 15:18 | Reagovat

ВНИМАНИЕ!!! Ядекс и отношение к клиентам смотреть всем!!!
Посмотрел и был в ШОКЕ....
Вот ссылка на Ютуб
https://www.youtube.com/watch?v=IdYDpLcuVnA

11 GeorgeFow GeorgeFow | E-mail | Web | 20. srpna 2017 v 12:58 | Reagovat

<a href=http://cyril-leytsihovich.ml/>mlm com, успешные люди в сетевом маркетинге</a>

12 GeorgeFow GeorgeFow | E-mail | Web | 22. srpna 2017 v 12:54 | Reagovat

<a href=http://cyril-leytsihovich.ml/>новая млм компания 2017 года, сетевой маркетинг ростов</a>

13 MariaSuh MariaSuh | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 12:39 | Reagovat

Хотите разнообразить сексуальную жизнь? Добиться новых ощущений помогут игрушки для взрослых

Один из самых популярных методов достичь сильных ощущений – <a href="https://afroditalove.ru/category/vibromassazher-vibrator/">купить вибратор</a>. С его помощью легко добиться стимуляции чувствительных зон и точек на теле. Только не используйте его в одиночку, доверьтесь своему партнеру. Это значительно укрепит вашу эмоциональную связь и позволит стать более раскованными и открытыми друг с другом.</p>
Также среди интим-товаров распространены наручники, эрекционные кольца, различные смазки и стимуляторы. Начните с чего-нибудь одного, не бойтесь пробовать разные варианты, и вы непременно сможете найти то, что придется по душе вам обоим.</p>
Стоит отметить: <a href="https://afroditalove.ru/category/prezervativy/">купить презервативы</a>, вакуумные помпы, <a href="https://afroditalove.ru/category/vaginalnye-shariki/">вагинальные шарики</a>,фаллоиммитаторы, и остальные игрушки для взрослых вы можете в интернет-магазине «Афродита» (afroditalove.ru).</p>

14 Avito321Sr Avito321Sr | E-mail | 22. října 2017 v 10:32 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Здравствуйте, дорогие друзья!</b>

Всегда рады предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам надо  конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если требуется залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

авито банит аккаунт
как на авито вычисляют аккаунты
как пополнить баланс авито
можно ли иметь несколько аккаунтов на авито
авито касса для денег

15 BethanyVmb BethanyVmb | 31. října 2017 v 0:08 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a horrible experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random things and cried about his wakefulness. I totally told him to <a href=http://www.mcvj.com/profile/belindaquim>website</a> and deal with it.

16 BethanyYyj BethanyYyj | 11. listopadu 2017 v 20:24 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a horrible experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stories and whined about his wakefulness. I totally told him to <a href=https://issuu.com/lavalleehouseholder/stacks/d1c423cfc2684fd18bc890a1071c9532>website</a> and deal with it.

17 ElvaSby ElvaSby | E-mail | Web | 23. listopadu 2017 v 17:30 | Reagovat

https://www.sfbi.com/store/buy-taladafil

18 ElvaRnw ElvaRnw | E-mail | 25. prosince 2017 v 18:34 | Reagovat

апрапрапр

19 ABeacietaittar ABeacietaittar | E-mail | Web | 23. července 2018 v 5:21 | Reagovat

Compression  est comment  poupe  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque  culture  votre  manque de sensibilite bat, il pompe le sang  a tous egards  vos arteres a la reste  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-how-long-does-it-last/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama