A la Canada

29. července 2011 v 14:25 | richard |  U nás - v Němčičkách
A vůbec, proč by měl být STAWEK.blog.cz "one-man-show"? Dávám dnes prostor pro další z forem, která je v tomto žánru možná. Dnes u nás končí svou dvoutýdenní misi Jana (CZ) a Francis (CAN), párek mladých globetrotterů, kteří se poznali v Kanadě a nyní se přesunuli na nějaký čas do Česka. Nás navštívili jako čerství členové organizace WWOOF.Chtěli by časem začít lehce farmařit a u toho provozovat hotýlek s restaurací. Francis totiž doma v Kanadě pracoval několik let jako kuchař v jedné dobré restauraci. Požádal jsem jej, aby krátce pro tento blog shrnul své dojmy z Němčiček. Omluvte případné nedokonalosti v angličtině, jeho rodnou je franština, pochází z Montrealu.It tooked the train 3 hours to take us from the busy fast street of Prague to the warm welcoming Stávkovi farm here in Němčičky. And now two weeks have already past since are first day. Here, time has transform into a slower down-to-eart rythm where mother nature dictate your everyday schedule.

Like most city folks, we first belived that you just had to put a handfull of seed into the soil, wait a few days and simply collect whatever was plainted. Of corse all our missconceptions have prooved to be wrong. The work and the land taught us a little on how to collect success on a farm. It first starts with humility, respect and an sharp eye for details.

If someone ever wanted to discorver this hard but very rewarding lifestyle, the Stávkovi farm is a most-to-stop. With their contagius energy, Staňa, Richard and their two kids, Živa and Teo will share with you everything they know about the art of the land. From milking goats to cheese making, picking fruit to wine making, your time spend on the hill of Němčičky will be unforgettable.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama