Luscinia megarhynchos

2. května 2011 v 12:00 | richard |  U nás - v Němčičkách
Slavík obecný (Luscinia megarhynchos) je malý tažný pták z řádu pěvců. Hnízdí zejména v lesích, křovinách a parcích na území Evropy a jihozápadní Asie. Je tažný se zimovišti v jižní Africe. V Česku se vyskytuje od dubna do září... toliko úryvek Wikipedie.

Stalo se vám někdy, že vám při usínání nocí vyzpěvuje tento zázrak přírody? Nám ano, zrovna poprvé před pár dny a od té doby každou noc. Po letech se totiž tento pěvec uhnízdil v blízkém okolí intravilánu obce. Zřejmě byl nucen opustit hojné křoviny lemující dolní tok Bořetického potoka v trati Lúčky směrem k Bořeticím, kde bylo na popud OÚ Němčičky masivně v zimě káceno a přirozený biotop tohoto nenápadného stvoření, kterého sotva zahlédnete, nenávratně zničen. Ostatně, v posledních letech hnízdilo v křovinách kolem tohoto toku několik exemplářů slavíka.
Pamatuji si na květen 1990, kdy jsem jej poprvé identifikoval, tehdy jako student gymnázia hlouběji se zabývající ornitologií. Několik nocí jsem pak jeho árie zaznamenával na kazetový magnetofon SHARP, ale byl jsem příliš blízko (asi 15 m) a tak mikrofon to moc kvalitně nepobral. Nevěřili byste, ale slavík je v údolích a za příznivé povětrnostní situace (zejména vlhkost vzduchu a směr větru) slyšet i na více než kilometr daleko.
Tak jestli pojedete někdy v těchto dnech přes Němčičky, zastavte se zhruba uprostřed obce, ztište se a nelze nezachytnout ušními boltci jeho zpěv. Hledat jej budete marně, zpět se odráží z jedné strany údolí do druhé a jen dobře znající zákonitosti echolokace jej zaměří...
 


Komentáře

1 p.j. p.j. | 2. května 2011 v 13:47 | Reagovat

Jo, slavík je mistr, co ten dokáže vykouzlit...taky jsem z toho bez dechu vydřený pomalu víc než z jakékoliv nahrávky mé vymazlené hifi zvukové aparatury.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama