Už víte, čím budete letos "stříkat"?

6. března 2011 v 15:46 | richard |  Nedělní literární chvilka
Název článku v nedělní rubrice by se mohl zdát trošku víceznačný. Uvědomíme-li si však, že jedna z často používaných otázek v debatě mezi vinaři v sezóně může znít "Už jsi stříkal?" nebo "Číms stříkal?", je nadmíru jasné, že se jedná o jeden z úkonů zabezpečujících zdravotní stav révy.

Když se mi před pár lety dostala do rukou vysokoškolská skripta z pera Patrika Burga a Pavla Zemánka (dnes oba docenti, první z Rakvic, druhý z V. Bílovic) pojednávající důležitou kapitolu vinohradnické mechanizace - strojů pro chemickou (ale dnes samozřejmě i biologickou!) ochranu révy vinné, docela mne zaujala svojí komplexní šíří pojetí vybočující z možností toho, co může dát praktickému vinaři sebedelší článek na dané téma v časopise a nebo dokonce i seriál takových článků. Při nejbližší debatě s autory jsem je popíchl, že by nebylo na škodu vydat skripta doplněná o praktické a aktuální informace z oboru formou samostatné publikace, která by jistě jako taková v našem oboru neměla ani v historii obdoby.


Schopného vydavatele podle mojí představy na blízku nebylo a vydavatel mého mateřského časopisu o podobný projekt neprojevil zájem. Nezbývalo, než se pustit do díla vlastníma rukama, pardon hlavou. Dodávka díla i jeho zpracování redakční či grafické se díky tomu, že jsme to dělali po večerech, víkendech, svátcích a tak podobně, táhla dlouhé měsíce, ale nakonec, asi po 16 měsících od "plácnutí si" spatřila loni koncem léta světlo světa knížka VINOHRADNICKÁ MECHANIZACE - Stroje pro chemickou ochranu révy vinné. Vzhledem k tomu, že jsem sice ne autorsky, ale přece, na dílu zainteresován, následující odstavce uvádím s laskavým svolením autora recenze, Bc. Milana Sedláčka, úspěšného vedoucího školního statku při SViŠ Valtice, znalce vín a nyní ředitele Valtického podzemí.


Recenze: Vinohradnická mechanizace - stroje pro chemickou ochranu révy vinné
Publikace Vinohradnická mechanizace od dvojice Zemánek - Burg se mi dostala do rukou těsně před odjezdem na dovolenou v letošním srpnu. Při slunění se v Aquaparku v Bešeňové nebo po sběru hřibů v tatranských lesích jsem měl možnost dozvědět se všechno podstatné o moderních strojích pro chemickou ochranu révy vinné.
Pro mnohé téma možná nezáživné, pro mne, původem mechanizátora, se stala kniha jakýmsi repetoriem a možností srovnat si vlastní mnohaleté zkušenosti se stroji pro chemickou ochranu vinic s posledními poznatky v oboru. Knize předcházela série článků ve Vinařském obzoru na téma stroje ve vinohradnictví a logickým vyústěním bylo vydání souhrnné celku některého z témat vinohradnické mechanizace. Autoři si vybrali problematiku chemické ochrany, téma, které trápí vinohradnickou veřejnost asi nejvíce.
Pokud pominu obecná a prakticky dlouhodobě platná témata, nejvíce mne zaujala problematika konstrukčního řešení dnešní generace strojů. Každý, kdo si bude chtít pořídit nový stroj může prostudovat stať vývojové trendy a srovnat si s velmi širokou nabídkou strojů na trhu, nebude tak závislý pouze na informacích od obchodníka, který samozřejmě chválí pouze své peří. Trochu mně zde chybí doporučení čtenáři, který typ aplikačního ústrojí je vhodný pro konkrétní spon a vedení vinice, případně ovocnictví, či výhody nebo nevýhody jednotlivých konstrukcí, ale chápu, že by to zavánělo zvýhodněním konkrétních výrobců jednotlivých typů strojů na trhu.
Velmi oceňuji témata - seřízení strojů, příprava kapaliny, nastavení dávky a čištění strojů. Pro správné a úsporné provádění ochrany je bezchybné zvládnutí těchto kroků nezbytné. Příloha technicko-ekonomické srovnání sestavení jednotlivých strojních linek je tématem v teorii mechanizace prakticky povinným a pro čtenáře z řad studentské veřejnosti určitě důležitým. V praxi pro běžného průměrného vinohradníka možná tématem trochu akademickým, přesto ale je příloha aktuální, protože převedení jednotlivých ukazatelů do finančního vyjádření nákladů na 1 ha může při rozhodování mnohé napovědět.
Zmínka o integrované produkci v příloze a přehled vybraných zákonů souvisejících s problematikou, dokresluje možnosti praktického využití příručky pro běžného českého, moravského nebo slovenského vinohradníka.
Celkově lze konstatovat, že příručku Vinohradnická mechanizace pro přehlednou tematickou skladbu, určitě dlouhou nadčasovost a odbornost přizpůsobenou vinohradnické veřejnosti, doporučuji všem profesionálním vinohradníkům, stejně jako pracovníkům, kteří se stroji pro ochranu rostlin pracují.
Poděkování patří autorům a rovněž vydavateli Richardu Stávkovi, jeho čich na aktuálnost vinařských témat obdivuji již delší dobu.
Milan Sedláček, Valtice

Tož tak. Kdyby jste zatoužili knihu za pouhých 150 Kč vlastnit, můžete si ji kdykoli vyzvednout buďto u mne doma a nebo ZDE pohodlněji a až do domu.
 


Komentáře

1 Ondra Ondra | E-mail | Web | 6. března 2011 v 23:13 | Reagovat

Moc mi to nenapovědělo čím stříkat. Ale je to možná jen proto, že jsem za nadpisem hledal jiný info. Čekal jsem třeba srovnání postřiků jako vodní sklo, přeslička, fenyklový olej, síra, měď na jedná straně a systémáků na straně druhý. Myslím dobrý téma, ne? Kdo jinej by to měl napsat, Richarde?

2 patriciek patriciek | E-mail | 16. března 2011 v 8:55 | Reagovat

Dobrý den, chci se zeptat zda-li stále nabízíte výše jmenovanou knihu :) Píšete, že je možné si ji vyzvednout i u Vás doma. Němčičky - ty u Hustopeče? Děkuji. Přeji pěkný den. Patricie K.

3 vintage beach wedding dresses vintage beach wedding dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 12:50 | Reagovat

Excellent read. Your blog is worth a read eveyrthing. I found it on yahoo
http://www.speakdress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama