Sjížděl jsem dravé řeky

13. března 2011 v 5:00 | richard |  Nedělní literární chvilka

Tentokráte se pustím do tématu, které je poněkud mimo víno či jiné požitkářství. I když svého druhu požitkářství je to také. Totiž adrenalinové. Vítejte v Horní Amazonii.


Jistě vám něco řekne jméno Eduarda Ingriše nebo alespoň znáte tu jeho píseň, původně operetní libreto, která zlidověla u táboráků: "...teskné hučí, Niagára..." - ale o Ingrišovi snad někdy později - tento chlapík, za první republiky lev salonů a velmi bohatý a úspěšný skladatel, utekl v roce 1948 před nastupujícími komunisty a to za dobrodružstvími do Jižní Ameriky. Jedna z inspirací, které jej zavedli právě do tohoto koutu světa, byla kniha, která vyšla opakovaně v několika vydáních - Herbert Rittlinger: Sjížděl jsem dravé řeky.
Mladičký německý dobrodruh nejenom sjížděl dravé řeky, ale tak obecně se toulal po světě a své cesty a živobytí vůbec zajišťoval psaním článků pro dobrodružné rubriky různých časopisů, psaním knih a pořádáním besed o svých cestách. Ne náhodou kniha vycházela poprvé a hned v několika vydáních snad rok po roku za sebou v období protektorátu. Inu, i v knize na několika místech lze vycítit ducha té doby - nadřazenost árijské rasy nad prostým a "divokým" indiánským obyvatelstvem Peru a jižní Ameriky vůbec.

Nápadný blondýn měl značnou dávku odvahy, když se vydával na místa, která oko bělocha do té doby vskutku nespatřilo. Na svém skládacím (!) plátěném (!!!) kánoi se pokusil, ač nakonec neúspěšně, sjet horní tok Amazonky - jednu z jejích hlavních mateřských řek - Maraňon. Mládý Rittlinger poměrně velmi poutavě, někdy až dost syrově, popisuje svoji maraňonskou anabázi. Téměř každé protektorátní vydání knihy je doplněno několika desítkami autorových fotografií; jde o svědectví o světě, který dnes uřž vlastně neexistuje.
Kniha není jen pro vodáky a nebo pro milovníky exotických dálek - je opravdu pěkným svědectvím o době, která se domnívala, že je na vrcholu vývoje lidstva. Navíc je svým způsobem už ceněným antikvárním kouskem, protože od té poloviny 20. století beztak znovu nevyšla. I vsoučasné době je možné ji sehnat, antikvární weby hlásí několik desítek nabídek v ceně od 100 do 200 Kč.
 


Komentáře

1 funky bridesmaid dresses funky bridesmaid dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 16:29 | Reagovat

The ideas you provided here are extremely useful. It had been such an entertaining surprise to get that awaiting me as i woke up this very day. They are always to the point and easy to understand. Thank you for the valuable ideas you've shared right here.
http://www.speakdress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama