Avízo na hádanku a ryzlinkové drobnosti

7. března 2011 v 6:00 | richard |  Ostatní
Chci na tomto místě upozornit, že další hádanku vyhlásím 8.3. ráno chvíli před šestou ranní. Bojovat se bude o DVD s vinařskou tématikou. Kromě toho zde mám ještě několik ryzlinkových drobností.

Rád bych požádal návštěvníky mého blogu, aby se zapojili do hlasování v ryzlinkové anketě. Ryzlink je odrůda královská a zaslouží si pozornosti. Víte, že máme ryzlink nejenom rýnský čili klasický aneb johannisbergský, ale v moudrých knihách se též píše o ryzlinku aromatickém, žlutozrnném, červeném, bezsemenném, zlatém, kořenitém? Podle lokalit se znalci vždy přeli o ryzlinku dolnobojanovském, banátském, moselském, bzeneckém. Ryzlink je též v mnoha případech s oblibou a často úspěchem využíván ve šlechtění nových odrůd. Svým genotypem je ukotven v odrůdách jako je Kerner (s Trolínským), Perlriesling (s Čabanskou perlou), Rieslaner (se SZ), Scheurebe (se SZ), Veritas (s Bouvierovým hroznem), Hibernal (se Seibel 7053), Johanniter a Merzling (složitější kombinace) a mnohéí další.

A také synonym má Ryzlink spoustu; zřejmě překvapením bude Starosvětské, ale termíny jako Rezlink, Lipka, Řezlík, Roháč či Ryňák jsou jistě známy. Chorvati jej nazývají Graševina, Švýcaři Johannisberger, Němci Rheingauer, Francouzi Gentil aromatique.
Blaha ve své Révě vinné cituje Schamse (O winicech českých, 1840): "Rezlín (rezlík) jest dwojí. Jeden zrna drobného a ten je nejlepší, druhý zrna většího, jejž nazývají Slowáci Lípkou, ten prý o něco slabší. Oba wšak poskytují wínu síly a wůně. Později zraje rezlík a tudy teplého léta si žádá, wšak se o něm vůbec prawí, že w nádobách dozraje. Na Bzenecké hoře, kde prý je trůn krále moravského wína, převládá rezlík a tady ta síla a wůně tamnějšího wína".
 


Komentáře

1 Petr K. Petr K. | E-mail | 8. března 2011 v 17:23 | Reagovat

chorvatsky sice neumím, ale myslím si, že graševina se používá pro ryzlink vlašský

2 Richard Stávek Richard Stávek | 9. března 2011 v 7:07 | Reagovat

Ano, RV se tak v chorvatku nazyva, Grasevinou se v minulosti vsak oznacoval i RR, misty se tak oznacuje dodnes.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama