Už je to tady

15. února 2011 v 23:08 | richard |  U nás - v Němčičkách
Už je to tady. Jak jsem již mnohé blízké blízké a vzdálené blízké informoval o připitomělém nápadu zprznit Němčičky dalším nádorem satelitního městečka, od včerejška je na OÚ Němčičky k nahlédnutí návrh nového Územního plánu.

Měl jsem možnost jej shlédnout již s nekolikatýdenním předstihem, visel na webu města Hustopeče a řeknu vám, že takový masakr do krajiny, venkovského a tradičně rurálního rázu a dokonce vlastnických poměrů (objevují se zde četné plochy k vyvlastnění - MAJITELÉ POZEMKŮ V NĚMČIČKÁCH, BUĎTE PROTO BDĚLÍ), to se jen tak nevidí.
Některý z vás již možná četli můj článek, který vyšel ve Vinařském obzoru č. 7-8/2010, pro ty co jej nečetli a pro osvěžení je zde uvádím ještě jednou (ti co už to četli nebo si to nechcete opakovat, přejděte rovnou na konec textu):

...
Proměny vinařské krajiny-kam až to zajde?
Vinařská krajina je kulturní krajina. Rolníci po staletí udržovali jakýsi krajinný ráz, nejen na svých viničkách protkaných ovocným stromovým, ale též na polích, která živila jejich rodiny. Vážili si půdy, z které měli chleba i to obveselení vínem. Takzvaně "nehújali ze zemů", věděli, že výměra obce omezená a půda
musí obyvatelstvo vyživit.
Jenže časy se mění. Doba, kdy se dospělý chlap ošatil za tržbu z metráku pšenice od klobouku až po boty jsou nenávratně pryč. Diktát trhu tlačí na ceny a éra levných energetických fosilních vstupů do výroby čehokoli vrcholí. Na řadu přicházejí po nejúrodnějších rovinatých pozemcích kolem měst i viniční tratě známých i méně známých míst.
Bzenec
Letecký snímek části zastavěné viniční tratě Novosády v Bzenci
Foto Seznam.cz

Jistě jste si všimli, když jste přijížděli k Bzenci od Vracova, že vlevo, na svažitých jihozápadních stráních vyrůstali v posledních letech inženýrské sítě v místech, kde se jistě po staletí rodila skvělá bzenecká lipka. Jde o viniční trať Novosády, rozkládající se nad sklepní uličkou podél silnice ze města na Těmice. Nad sklepy bývali vinice, nyní se tam do dáli "skví" střechy již několika novostaveb. Co lahodí oku více? Co udržuje vnitřní rovnováhu v člověku? Ať už přirozená krajina či kulturní zemědělská krajina a nebo do polí a viničních hor zabíhající urbánní a kýčovitá nepůvodní zástavba, která je na kilometry, ba i desítky, viditelná?

Pohled na mizející bzenecké vinice z cesty směr Vracov-Bzenec
Foto Richard Stávek, září 2009

Limbach, Bratislava
Developerská mánie, která je rakovinou krajiny a produkuje nádory ve formě satelitních městeček a různých, naprosto necitlivě do místa zakomponovaných, obytných zón, napadla i naše slovenské bratry v malokarpatské krajině. Blízkost hlavního města a vysokých kopců Malých Karpat způsobila, že kdysi slavné tratě, které plodily slavnou račanskou Frankovku, či kopce nad Modrou, nad Limbachem, které, táhnoucí se souvisle od Bratislavy byly jedním z nejdelších souvislých pásů vinic v Evropě vůbec, začínají být rozříštěny právě všelijakými výstavbami.
Viniční hory nad Limbachem zasíťované…
Foto Jan Hanzlík

"To se takto zjeví v Bratislavě zbohatlý mladík, často Východňar, který už věru nechce bydlet v bratislavském činžáku. On chce na kopec, aby se na lidi díval seshora. Developerská lobby zmanipuluje obecní zastupitelstvo, ti odhlasují co je třeba, změní se územní plán, orná půda, která po staletí živila naše předky ustoupí těžké stavební tecnice, betonu a asfaltu. Prostě je znatelné, že z původních dvou set německých rodin zůstalo po vysídlení pouhých sedm…za čtyřicet let si vztah k rodné hroudě nevypěstujete, to se rodí po generace. Místní tedy nemají problém s tím se snadno a navždy zbavovat půdy", komentuje developerské šílení v rodném Limbachu místní vinař Lubo Malatschek.


A 2x Němčičky…

Kaplička Sv. Antonína jinak nazývané místo také "U Větřáka", patří k  vyhledávaným místům obce.
Foto R. Stávek

Boží Muka Sv. Antonína Paduánského, U Větřáka, jak se místně říká - stával tu ještě počátkem 20. století větrný mlýn -, jsou vizuálně známy i v široké veřejnosti. Zdaleka viditelné se ční na horizontu kopců nad Němčičkami. Také vidět je od nich daleko. Například pohled odsud směrem k soutoku Dyje a Moravy, dále na Záhorí se siluetou Malých Karpat na obzoru, je naprosto famózní. Obklopené siluetou vinic pocestní vždy navečer se západem slunce vzhlíželi směrem k Pálavským kopečkům, směrem k nimž se skvěly řádky vinic, koruny ovocných stromů a jeden osamělý křížek u polní cesty v trati Nová hora.
Skvostné výhledy však odešly jako severozápadní vítr. Část vinic Ryzlinku vlašského a orná půda jedné z nejvyšších bonit v katastru tak chudém na bonitní půdy od roku 2008 ustupuje zástavbě satelitního městečka. Němčičky, celá staletí vždy chráněné mezi údolími, vylezly na kopec.Zástavba satelitního městečka u kapličky Sv. Antonína Paduánského rozšířila intravilán obce i do vinic.
Foto Richard Stávek

Sotva U Větřáka stojí pár novostaveb, developerská hydra se chce nenasytně sápat po dalším kusu půdy u vinic. Trať Bočky patří ke zvučným jménům v oblasti vína. V posledních několika letech došlo osobami, které mají blízko k zastupitelstvu obce, k nákupu půdy v těchto místech. Již letos probíhá další změna Územního plánu, v níž je zahrnuto více než 5 hektarů orné půdy na místní poměry vysoké bonity. Lokalita zasahuje z jedné strany do viničních svahů a z dalších dvou stran do přírodně cenného území NATURA 2000. Kdo má zájem na převedení levně nabyté půdy na stavební parcely? Naši předkové si nedovolili tolik "hújat ze zemú". Věděli, co má podstatu a co je jen dočasné a bez skutečné hodnoty. Vidina rychlých peněz a okamžitého zisku zaslepuje. Devastace pole může proběhnout za několik málo týdnů. Tučná vrstva ornice, která živila desítky a stovky generací usedlíků, vzniká tisíce let.


Viniční trať Bočky, dříve složená až ze tří: Bočky (nezterasované jižní svahy), Špigle (terasy vlevo k lesu), Kozinky (2 velkoplošné terasy ve středu snímku níže)
Foto Richard Stávek

Žije-li člověk s vědomím, že ze země a jejich plodů se zrodil a povstal a jednou v jejím objetí znovu trvale spočine, měl by se k zemi náležitě uctivě chovat. I u vědomí, že denně v České republice je zastavěna betonem, asfaltem či zastřešena plocha orné půdy o výměře několika desítek fotbalových hřišť. Quo vadis, vinařská krajino?

Vinařský obzor, 7-8/2010
...

Tak toliko již sdělené. Dnes večer zasedalo zastupitelstvo obce a odhlasovalo výkup půdy  pro developera a pro zasíťování na části trati Bočků s nejvyšší půdní bonitou v katastru Němčiček a to "00100", kde je nejvyšší stupeň ochrany ornice. I dva zemědělští inženýři v zastupitelstvu zvedli ruce nahoru. Diplomy roztrhat by měli.
Ale jak se říká, LONG STORY SHORT, je třeba něco provést.
Oznamuji, že chci oslovit některé majitele pozemků v první vlně výkupů, o nichž vím, že jsou nerozhodní a případně jim nabídnout cenu, která bude vyšší, než cena kalkulovaná developerem z hlediska ekonomiky projektu. Tady ty hrůzy musí někdo zastavit. Pojďte, kupte si třeba jen 1/50 pozemku v řádech stokorun či pár tisícovek a můžete být účastníky dění, jaké jste ještě vskutku nezažili. A půda nejlepší bonity v Němčičkách vám bude zavázána, stejně tak unikátní pannonská lesostepní společenstva, která navazují na lokalitu a jsou v regionu střední evropy dle botaniků naprosto jedinečná. A to nemluvě o Bočkách jako vinařské trati....
Čím více nás bude na listu vlastnictví byť i malé parcely, tím lépe. Stačí vlastnictví pár metrů čtverečních a o zábavu máme postaráno. Vynechejte pár lahvinek vína, investujme je  do pár metrů čtverečních společně pod Bočky a zachráníme přes osm hektarů vysoce jakostní orné půdy, krásný kout krajiny a nádherné viniční svahy.
Zájemci a rádci, pište mailem a nebo sem do diskuze. Linky na blogy, odkazy mailem a jiné hlášky potenciálním "bočkovým" spiklencům, jen uvítám. Veškeré dotazy sem, mailem na richard.stavek(zavináč)centrum.cz a nebo telefonicky.

 


Komentáře

1 Standa Standa | 15. února 2011 v 23:43 | Reagovat

Tak už je mi jasné čím se zabýváš po nocích :-)Při nákupu půdy počítej i s námi, Bočky je třeba zachránit! St.S

2 John John | E-mail | 16. února 2011 v 0:42 | Reagovat

Samozrejme kupujeme!

3 Lumor Lumor | 16. února 2011 v 7:59 | Reagovat

Vyvlastnění snad nehrozí, developer ani obec, pokud se nemýlím nemůže obhájit veřejný zájem u soukromého developerského projektu. Každopádně vlastníci parcel v území se mohou vyjadřovat k navrhované změně územního plánu, dále pak k připadným územním a stavebním řízením. Pozor, vše bude pravděpodobně pouze na úřední desce obce, či možná na webu obce.

4 Pavel K Pavel K | 17. února 2011 v 13:16 | Reagovat

..ano máš pravdu, bohužel je to již druhý pokus o zástavbu v hodnotných tratích němčičských a vzhledem k tomu, že mám vinici za výše vyfocenou kapličkou vím jaký je to žalostný pohled na ten první již zastavěný :-)

5 DV DV | E-mail | Web | 17. února 2011 v 23:48 | Reagovat

na mnoho než více než metr asi mít nebudu, ale je to krásný nápad a rád se připojím

6 MT MT | 18. února 2011 v 13:35 | Reagovat

rád něco spáchám

7 richard richard | 18. února 2011 v 14:22 | Reagovat

[6]:
zdravim a prosim o kontakt, pres vikend chci zaslat tem co projevili ochotu pomoci dalsi informace.

8 MT MT | E-mail | 18. února 2011 v 15:52 | Reagovat

posílám

9 evening dresses for women over 40 evening dresses for women over 40 | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 17:01 | Reagovat

This is very interesting, You're a very skilled blogger. I've joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I've shared your site in my social networks!
http://www.speakdress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama