V dubnu přijeďte do Vídně

6. ledna 2011 v 5:55 | richard |  Ostatní
Ve dnech 10. až 12. dubna 2011 se v prostorách vídeňského výstaviště již potřetí uskuteční vídeňský vinařský veletrh Intervitis Vienna, který úspěšně
vyplňuje tříletou periodicitu slavného stuttgartského podujetí INTERVITIS-INTERFRUCTA. Pro vinaře je účast dle mé zkušenosti na podobných akcích poměrně inspirativní, a pokud se mu zdá cesta do Stuttgartu i jednou za tři roky moc daleko, Vídeň by neměl rozhodně vynechat. Bude tam co vidět, ale i slyšet. A ochutnávat, pochopitelně.Vídeňský veletržní areál se stane na tři dny dočasnou středoevropskou platformou výměny názorů mezi vinaři-praktiky a vědci, mezi východem a západem, mezi jihem a severem, Vídeň se stane pomyslným vinařským pupkem střední Evropy. Intervitis Vienna
již v letech 2005 a 2008 přitáhla vinaře a ovocnáře několika zemí - samozřejmě dominantní návštěvnost bývá z řad domovského Rakouska a následně všech sousedních zemí regionu: Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko. Již v těchto dnech, kdy se podle organizátorů připravuje rozmístění ve výstavních halách, je zřejmé, že účast vystavovatelů je opravdu vyšší než v roce 2008, což i nyní, za dob jisté ekonomické stagnace ukazuje na silnou pozici veletrhu, kterou si Intervitis mezi odborníky vydobyla.
Intervitis Vienna je organizován společností Messe Stuttgart za spolupráce Svazu německých vinařů a za podpory Svazu rakouských vinařů. Organizátoři pro letošní rok očekávají přibližně 220 vystavovatelů a asi 7 tisíc odborných návštěvníků. V tiskových zprávách se hovoří o tom, že stěžejním bodem odborných diskuzí bude vinařská politika Evropské unie a její praktický dopad na vinaře v EU. Organizátoři také již tradičně, stejně jako v mateřském Stuttgartu, zajišťují velmi oblíbenou ochutnávací zónu, kde mohou návštěvníci porovnat vína vinařských provozů výzkumných vinařských pracovišť - v posledních letech zde byly představeny desítky vzorků z mnoha různých výzkumů, zejména odrůdy Veltlínské zelené (neboť vídeňskou variantu Intervitis v tomto směru zajišťuje Výzkumný ústav vinařský při Vinařské škole v Klosterneuburgu), ale i dalších, např. nových šlechtění. Pozornost si též jistě vyžádá Středoevropské vinařské fórum, kterého se zúčastní představitelé vinařství jednotlivých regionů a zemí. Jak je jistě známo, EU v letech 2008 až 2013 realizuje projekt podpory konkurenceschopnosti evropského vinařství, v kterém se celkem otočí přes pět miliard Eur. A právě duben 2011, který je přibližně uprostřed tohoto období je správným místem pro zhodnocení toho, co se již uskutečnilo a na diskuze nad tím, co přijde ještě k jednání či k realizaci. Vezmeme-li v úvahu klíčové vinařské země regionu a jejich plochu vinic (Maďarsko 65 tis. ha, Chorvatsko 60 tis. ha, Slovinsko 16 tis. ha, Česko 14,5 tis. ha, Slovensko 14 tis. ha a samotné Rakousko 49 tis. ha), tato činí přes 200 tis. hektarů vinic a to i v celoevropském měřítku není zanedbatelné množství. A i trendy mezi návštěvníky jasně hovoří o tom, že bezmála třetina z nich přijela v roce 2008 do Vídně ze zahraničí, takže zájem ze strany mezinárodní vinařské veřejnosti zde o veletrh jednoznačně je.
Již nyní se v kuloárech hovoří o tom, že období evropského vinařství po roce 2013 bude skutečně prubířským kamenem evropské vinařské politiky, zejména s ohledem na probíhající SOT (společná organizace trhu s vínem), jejíž cílem by mělo být dle závazků Komise zvýšení hodnoty evropského trhu vínem a to v období od r. 2008 a r. 2012. A právě diskuze o tom, jak tato reforma probíhá, již začaly a jejich hlavní teze by měly zaznít právě na Středoevropském vinařském fóru v dubnu ve Vídni na Intervitis Vienna a lze očekávat, že vinaři podrobí práci Komise určitě zevrubné analýze. Jedním z poměrně hodně kontroverzních témat je též otázka udržení regulace práv na opětovnou výsadbu po roce 2018. Zástupci středoevropských vinařských regionů jsou proti jejímu uvolnění s odůvodněním dobré zkušenosti s dosavadní regulací a ochrany tradičních a vysoce kvalitních viničních tratí. Na výsledky tohoto rokování a závěry z nich jsem obzvláště zvědav. Nepovažuji totiž omezení výsadeb obecně za příliš prospěšné z toho důvodu, že již několik desetiletí pustnou právě ty nejlepší viniční polohy, zejména těch částech vinorodé jižní Moravy mimo bývalé Sudety. A během té samé doby vyrůstají nové viniční lány na rovinatých, hlubokých a prakticky řepařských půdách. Není někde něco špatně? Problematiku obnovy strmých a v minulosti nejkvalitnějších vinorodých svahů, často nyní pokrytým náletem akátů, trnek a šípků (obecně mám všechny 3 tyto druhy velmi rád! Akát pro jeho výtečné dřevo, chutné květy k jídlu a voňavý med, trnky pro jejich lahodné plody po přemrznutí a likér z nich a šípky prostě jen tak syrové k jídlu) nepomáhají ale řešit i další mnohá byrokratická opatření při registraci zemědělských pozemků. Domnívám se, že o tyto nápravy a zejména do budoucna pozvolný přesun vinic do svahů by se měly více zapojit samosprávy a kraské úřady, tak jak je to ve vyspělých zemích na jih a západ od Alp. Kdyby se tolik peněz, co se doslova promrhalo na opatření proti špačkům, dalo na obnovu vinic v těch prudkých svazích, co jich na Moravském Slovácku je, bylo by to jen dobře. Ale třeba ten čas někdy nastane. Asi to chce pár prvních bláznů, co do těch svahů najedou s pásovými traktory a třeba i s vrátky :-)
Na vídeňském fóru také zazní hodnocení podpory na propagaci evropských vín, zkušenosti s konkrétními národními programy a případné požadavky na změny.
Ale kromě debat na téma vinařské politiky zazní samozřejmě též diskuze ryze technické: obdělávání vinic a sklizňové technologie, zpracování a jeho řízení, plnění a balení a marketing a obchod. Celá řada vystavovatelů již předem ohlásila představení inovací svých výrobků, které dosud nebyly nikde k vidění.
I vzhledem k tomu bude pro ty z vinařů, kteří nechtějí v oboru zaspat a rádi jsou u věcí a jejich inovací první, dubnová návštěva Intervitis Vienna poměrně důležitá. Ostatně, Vídeň je za rohem a cesta z jižní Moravy na vídeňské výstaviště trvá vesměs kratší dobu než cesta po dálnici do Prahy. Dokonce se domnívám, že bude jistě jako i v předchozí edici veletrhu, organizován společný jednodenní autobusový zájezd. Více informací o veletrhu samotném najdete zde.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama