Jak hospodařit na jižní Moravě

16. ledna 2011 v 22:27 | richard |  Nedělní literární chvilka
Jak hospodařit na jižní Moravě

Jak hospodařit na jižní Moravě - to je titul brožurky, kterou v roce 1949 vydal Krajský národní výbor v Brně nákladem Národního pozemkového fondu. Knížku jsem před léty ulovil v jednom zaplivaném antikvariátu a teď na ni narazil v temném koutě knihovny, když jsem cosi hledal. Zalistoval jsem po čase v tomto dávném pomocníku nových obyvatel poválečných Sudet...

"Knížka, kterou dostáváte do ruky, jest určena pro tisíce nových hospodářů, kteří v roce 1945 přišli hospodařit na znovu získanou českou půdu do okresů jižní Moravy. Je určena těm, kteří sem přišli za tím účelem, aby na půdě vybudovali nové, pevné a stálé životní existence. Do jihomoravských dědin přišlo mnoho lidí, kteří sice v zemědělství pracovali, ale úplně v jiných poměrech. Mnozí začali teprve zde samostatně hospodařit, jiní hospodařili v krajích chladnějších a bohatších na dešťové srážky při úplně odlišných osevních postupech a jinak zaměřené výrobě.
...
... Ne ve všech vesnicích daří se víno. Tam kde není tržba za víno, byla první tři léta pro novoosídlence dobou těžké zkoušky, aby na přidělené půdě vydrželi.
"


Tak nějak začíná úvod knihy. Vcelku je laděn poplatný době, nevyváženě a zjevně neobjektivně se dívá příliš kritickým na působení hospodářů německé národnosti a velmi optimisticky až propagandisticky se obrací k očekávaným světlým zítřkům.
Následují kapitoly v níže uvedeném gardu, sepsané kolektivem autorů:
- Zemědělské problémy jižní Moravy
- Zkušenosti praktického hospodáře z jižní Moravy
- Obdělávání půdy
- Krmný plán pro hospodářství jihomoravské oblasti
- Předpoklady úspěšného chovu skotu na jižní Moravě
- Úkoly zemědělce v chovu prasat na jižní Moravě
- Které plodiny možno s úspěchem pěstovati na jižní Moravě
- Ovocnářské předpoklady jižní Moravy
- Vinařství
- Zelinářství na jižní Moravě
- Tabák a paprika na jižní Moravě
- Ochrana rostlin
- Požadavky plánu traktorizace

Myslel jsem si, že v kapitole o vinařství, třeba najdu nějaké informace o tom, jaké odrůdy byly přesně ve vinařských Sudetech pěstovány. To ale kapitolka, jejíž autorem je Ing. Miloslav Vávra, neobsahuje. Evidentně šlo o naprosté základy obdělávání často i již několik let pustnoucích vinic, které byly ještě i po letech válečného strádání již v beztak dezolátním stavu. Vinařská kapitola má několik podkapitolek (hnojení, řez a podlom, obdělávání půdy, ochrana proti chorobám a škůdcům, vyvazování, výplevka osečkování, postup prací), o odrůdách však ani slovo. Hned úvodní "hnojení" nebývalým způsobem propaguje užití chlévské mrvy či kompostu, k používání umělých hnojiv se staví s rezervou: "Réva vinná musí být bezpodmínečně každým třetím rokem pohnojena vyzrálým chlévským hnojem. Dávka 400 q na 1 hektar vinice není množstvím nijak velikým. ... Poněvadž réva vinná vyžaduje bezpodmínečně vyhnojování chlévskou mrvou, musí být vinař i vyspělým chovatelem dobytka. Také jehlance kompostu jsou nezbytným doplňkem hospodářství řádného vinaře."
I ostatní podkapitolky svědčí o tom, že autoři předpokládali, že kniha se dostane také do rukou lidem révou nepolíbeným. Velmi naléhavé teze, ale přitom jednoduché, možná některé a v některých souvislostech dnes už překonané, byli v tehdejší složité době asi spolehlivým prostředkem přenosu informací mezi nově příchozí do statků a hospodářství bývalých Sudet. Velké FUJ pak najdeme v podkapitolce o ochraně - proti obalečům jsou zde doporučovány arsenité přípravky, což je z hlediska dnešního poznání a vědění nemyslitelné.
"... Uvážíme-li, že řádně obdělávaná vinice o výměře 1 měřice vyžaduje přibližně 50 dní ruční práce, musí vinař najisto ovládati všechny práce a musí plně rozumět potřebám révy vinné, aby tyto práce mohl vykonat vždy včas, a aby mu ještě zbyl čas na vykonání nezbytných zásahů v rolnictví a chovu dobytka, bez nichž by byl vinař těžkopádným hospodářem."

Kniha je zajímavým svědectvím o své době, rozhodně poučné je se prokousat i ostatními kapitolami a vstřebat ji tak jako celek z té doby, která nebyla vůbec jednoduchá.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama