Dotazovna (2.)

19. ledna 2011 v 5:55 | richard |  Dotazovna
"Ve Vinařském obzoru č. 12/2011 v ročníkovém seznamu autorů a článků je na dvou místech - jak v autorském, tak v předmětovém rejstříku, uveden článek "Emoce a hrdost ve víně" z pera Richarda Stávka z odkazem na jeho umístění na str. 580, kde ovšem žádný takový článek není a není ani v žádném jiném vydání VO ročníku 2010", píše mi mailem pisatel P. Hirsch z P. a táže se: "Kde nastala chyba? Řádil tiskařský šotek a nebo cenzura?"

ODPOVĚĎ
Nejde o žádnou senzaci. Tedy žádný šotek, ani cenzura. Těsně před odevzdáním do tisku spatřilo světlo světa tiskové prohlášení vydavatele, Svazu vinařů České republiky - spolu s dalšími institucemi-, které je právě na oné straně 580, a nahradilo původní, zde již sazbou umístěný a hotový editorial pisatele tohoto webu, který se ve svém sloupku zabýval podobným tématem, i když jinou formou a jinak jej pojímal.
Abych předešel spekulacím, zde níže uvádím původní, dnes již možná neúplný a ne tolik aktuální text, který se ve VO12 již neobjevil a my v redakční radě jsme ani při korekturách nezachytili tuto drobnůstku, na kterou mne až po čase upozornil jeden jediný (a zejména bedlivý a pozorný) čtenář a na věc se dotázal přímo. Jsem rád za takové čtenáře, děkuji!

Emoce a hrdost ve víně
Události, které se udály v posledních týdnech po zveřejnění tiskové zprávy Státní zemědělské a potravinářské inspekce o zjištěních při kontrole ve vinařském družstvě Templářské sklepy Čejkovice, rozhodně znepokojili mnohé z nás, co se pohybujeme v oboru. Zpráva SZPI informující o pochybeních TS Čejkovice o výkupu hroznů neznámého původu a jejich společného zpracovávání spolu s hrozny moravskými na vína deklarovaná jako jakostní nebo odrůdová tuzemské provenience vyvolala spoustu otázek a dohadů.
Co se vlastně stalo? Situace je značně nepřehledná, protože to co následovalo po zprávě SZPI nemá zřejmě dosud obdoby: kontrolovaná společnost se začala bránit pomocí právních analýz zpochybňujících zákonnost procesních úkonů při kontrole ze strany SZPI; protistrana samozřejmě kontrovala prohlášeními na svých internetových stránkách; situace skutečně kulminovala - inspekce uložila společnosti stáhnout jakostní vína všech odrůd ročníku 2009, u kterých existovalo důvodné podezření na neznámý původ hroznů - tyto hrozny měli Templáři nakoupit od společností BJ VITIS s. r. o. a DOAL STAV s. r. o., které se samozřejmě až tak k ničemu nemají. TS Čejkovice reagovali prohlášeními, že všechny jejich výkupy jsou v souladu s platnou právní úpravou a že se domnívají, že celá akce je součástí konkurenčního boje a tvrdí, že se budou bránit právní cestou. Vzápětí nato uveřejnila SZPI na www.szpi.cz vyjádření, v němž prohlašuje, že námitky TS Čejkovice podané k opatřením uloženým 10. 11., byly skutečně podány, avšak opatření nelze ignorovat, protože nemají odkladný účinek. TS se ovšem nedaly - tisková zpráva z jejich webu ze dne 22. 11. je velmi sebevědomá v prohlášeních, že sama SZPI opakovaně porušuje zákon, že své předchozí rozhodnutí zrušila, že nedodržuje princip mlčenlivosti až do ukončení kontroly (která byla dle sdělení TS zahájena už 16. 7. - pozn. red.), že opatření SZPI deklarovaná jako konečná nevstoupila v platnost atd. 29. 11. Opět SZPI kontrolovala, zda vinařská firma plní uložené opatření a zda doplnila vinařskou evidenci údaji, které by umožnili vysledovatelnost původu - 1. 12. opět na svém webu konstatuje, že se tak nestalo a že přistupuje k plošné kontrole zpochybňovaných vín výrobce v obchodní síti, aby zamezila jejich dalšímu uvádění na trh. Následovalo vyjádření TS na svém webu a též rozesílka mailu od tiskového mluvčího S. Bártíka TS s přiloženým výsledkem kasační stížnosti ve sporu SZPI vs. Vinařství Mutěnice - pan Bártík, který vyznívá v neprospěch SZPI. Ano, procesní chyby jsou možné, podvody ze strany Vinařství Mutěnice však zpochybněny nebyly. Zaštiťovat se tedy tímto jako kladivem na SZPI hraničí se ztrátou soudnosti.
Vyhrocený spor zdaleka není u konce. Těžko odhadnout, kde je zakopán pes. Výsledkem asi bude ostuda pro jednu ze stran sporu nebo možná též ostudy pro obě dvě strany, jedna třeba větší a jedna menší. Je pochopitelné, že i SZPI zaměstnává jen lidi a i ti mohou při tak náročné a stresující profesi, jako je inspektorství v terénu, čas od času selhat. Pokud se však člověk obyčejným selským rozumem zamyslí nad celou kauzou, vyjde mu, že plášť templářského rytíře asi nebude sněhobílý.
Je smutné, že takovéto problémy vůbec vznikají, protože celku neprospějí. Mezi řádky novinových zpráv v článcích tisku na téma sporu a nebo napřímo v internetových diskuzích je varovně vztyčen prst důvěře v poctivost tuzemských vín. A to je po letech úspěšného vzestupu kvality našeho vinařství a budování nejlepšího image společnou marketinkovou politikou na mnoha frontách opravdu velká škoda.
Richard Stávek

(psáno na přelomu listopadu a prosince loňského roku, takže z dnešního pohledu nic až tak objevného)
 


Komentáře

1 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 19. ledna 2011 v 9:27 | Reagovat

To mě zajímá, na webu jsem žádné vyjádření Svazu Vinařů k Templářské aféře nenašel. Je to k vidění i někde jinde než ve V. Obzoru?

2 p.j. p.j. | 19. ledna 2011 v 12:01 | Reagovat

když tento blog vezmu jako soukromou záležitost, kde je možné svobodně šermovat subjektivními soukromými názory, tak bych se rád zeptal těch, kteří se na Moravě pohybují po sklípcích častěji: Jaký z toho máte soukromý dojem? Je podobná ojebávka s původem vína a) výjimka, to dělají jen gangsteři, že podvádí a šidí b) no, jsou tací, no c) bohužel to vypadá, že šidí nějakým způsobem možná i většina? Já su teda z Práglu, a odsud na to je možná zkreslený pohled, ale když tak tady jedu autem a vidím, kolik řidičů dodržuje všechny předpisy, maximální rychlosti, červené, staví před přechody pro chodce, parkují, kde mají, tak si říkám, že to je možná obraz toho, jak se národ obecně staví k předpisům a nařízením, takže z toho bych pochmurně dovozoval, že v podbném poměru, v jakém jsou poctiví a ukáznění řidiči k lehkomyslným pirátům, tak v takovém poměru budou asi poctiví vinaři k těm šidičům. Jak to kdo vidí?

3 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 19. ledna 2011 v 14:23 | Reagovat

[2]: tož ehm jaksi Pavle... já především vidím dopravní ruch na silnicích a "pirátství" českých řidičů mnohem idyličtěji, než ty. Nemám pocit, že by míra nehodovosti na silnicích byla daná nějakou charakterovou vadou českých řidičů. Myslím, že za ni především může špatný stav silnic (srovnání se zahraničím je zřejmé) a špatný stav vozidel (stáří aut, opět srovnání s cizinou. Za obě tyto věci může stát - za opravy silnic zřetelně a za technický stav vozidel taky (STK projdou i vraky). Už jsme si o tom psali, ale nepomohlo to, zřejmě to je v našich očích, způsobu pohledu atd. Tak to jen uvádím k zamyšlení, jestli se dá najít paralela mezi silničním provozem  a vinařstvím :o)

Mimochodem, před pár lety mě vozil jeden mladý Francouz s malém Citroenu po Burgundsku, jezdil jako širón a nadával na Sarkoziho, že jako ministr vnitra nakoupil policajtům radary, vyhnal je na silnice a zavedl kruté pokuty za přestupky. Dnes tam všichni jezdí jako z Autoškoly, ale myslím, že to není povahou. Můj Francouz se prostě bál pokut. Kromě policajtů tam mají v obcích všude kruhové objezdy, zůžené silnice atd., takže se tam prostě rychle jezdit ani nedá.

Mně jsou úvahy cizí o tom, jestli podvádí většina nebo jen někdo. V některých zemích se tím nezabývají, prostě když to začne vadit, tak vymyslí, jak to korigovat. Ze zpráv mám dojem, že podvody s vínem se občas dějí i venku, ale řeší je soudy a řeší je tvrdě. To jen my jezdíme ve starých škodovkách po rozbitých silnicích a nadáváme na piráty... a nic se nemění, jen ty škodovky nám stárnou.

4 p.j. p.j. | 20. ledna 2011 v 6:48 | Reagovat

:-)) Za všechno může vláda, my nic, my muzikanti? To je myslim typický a v podstatě mi odpovídáš na mou otázku dokonale. Prostě jestli se má někde jet 130 a někdo jede 200 a má pocit, že tím pádem mu musí všichni uhnout, tak za to nemůže vláda. Jestli na semaforu blikne červená, přejedou na ní eště dvě auta a než stačíš přejet křižovatku rovně, tak ti dráhu zkříží eště dva dlaší borci, co odbočují vlevo, takže by ti správně měli dát přednost, tak to s tím, co říkáš, nemá nic společného. To je spíš psychologická záležitost, mě už to ani nerozčiluje, jen kroutím hlavou. No a s vínem to bude podobný: ten slastnej pocit někoho nebo něco vočůrat a zjednodušit si tak život je tím lákavější, čím je každýmu jasný, že kde není žalobce, není soudce, a když to tak dělají skoro všichni, celej národ přece zavřít nemůžou.

5 Karel Karel | E-mail | 20. ledna 2011 v 7:54 | Reagovat

V dnešní době mi připadá, že pro většinu lidí je normální podvádět. Platí to jak na silnicích, kde je pro ně téměř norma nedodržovat předpisy, tak i ve vinařství. V současné době přetřásaný původ vína je jen špička ledovce. V loňském roce dovezli nejen velké, ale i menší vinařské firmy mošty a hrozny v jakékoliv kvalitě odkud to bylo jen možné. Moc nevěřím, že to přiznají. Jinak u nás není problém zatřídit hrozny o cukernatosti 15 stupňů jako pozdní sběry, udělat ledová vína v roce, kdy nebyly mrazy, kvasit víno ve vinařství ještě v květnu, nechat si ohodnotit vzorky svatomartinského komisí a pak do lahví dát stará vína lehce říznutá mladými, x nálepek z výstav vín i mezinárodních na lahvích, jejichž obsah končí ve výlevce. A případ burčák, to nemá cenu komentovat. Ale je i mnoho poctivých vinařů. Mají to horší, ale u nich ve sklepě je větší pohoda. Kdo má zájem, najde si je.
Cestou ke zlepšení jsou bohužel jen tvrdé sankce. Ale ve státě, kde platí, že je lépe si zaplatit levného soudce, než drahého advokáta, to bude chvíli trvat. Ale jednou to přijde, věřím.

6 Pepa Pepa | 20. ledna 2011 v 12:37 | Reagovat

Přidávám se na stranu Pavla. Ani mě už to (většinou) nevytáčí co se na silnicích děje, nějak jsem otupěl. Na nehodovost má bezpochyby vliv špatný stav silnic, méně už asi "naše" staré škodovky, kterých nakonec jezdí už čím dál tím méně. Hlavní problém je ale stále uvnitř mozku řidiče, potažmo charakteru celé naší společnosti. Bohužel většinová lidská nátura je taková, že dokud nebude důkladná represe nic se nezmění. A staré škodovky budou dál procházet STK pane Skleničko:-)

7 Pepek Pepek | 20. ledna 2011 v 18:11 | Reagovat

To prohlášení institucí (Svaz, NVC a VF) kolovalo po mailech jako tisková zpráva, někde sem to čtl, zkusím pohledat.

8 Pepek Pepek | 20. ledna 2011 v 18:31 | Reagovat

Tak sem to našel:

Společné stanovisko
Svazu vinařů České republiky
Českomoravského svazu vinařských podniků
Národního vinařského centra
Vinařského fondu České republiky

ze dne 7. 12. 2010
Moravští a čeští vinaři dělají kvalitní vína

V současné době probíhá spor mezi Templářskými sklepy Čejkovice a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI). SZPI tvrdí, že Templářské sklepy Čejkovice dodaly na trh vína neznámého původu hroznů a požaduje jejich stažení. Vinaři v ČR by byli velmi neradi, aby se tento spor dotkl moravského a českého vína a vinařství jako celku.
Předně je třeba zdůraznit, že moravští a čeští vinaři dělají svou práci zodpovědně a poctivě. Jednotlivým úmyslným či nedbalostním pochybením však nelze nikdy zcela zabránit. Podporujeme proto SZPI a její systém pravidelných kontrol, které pomáhají vinařům a vínům z Moravy a Čech udržovat si svou dobrou pověst a prvotřídní kvalitu.
Nepřísluší nám, abychom hodnotili, na čí straně je ve sporu Templářských sklepů Čejkovice a SZPI právo, jednoznačně však odsuzujeme jakékoli výrobní a obchodní praktiky, byť i v rovině administrativních pochybení, které mohou mít za následek přísun vín s nejasným původem a kvalitou na náš trh. Každé takové jednání poškozuje všechny ostatní vinaře a může v očích spotřebitelů zpochybňovat obecně prvotřídní kvalitu moravských a českých vín.
Bylo by chybou vnímat spor jedné vinařské společnosti a státního orgánu jako spor o moravské a české víno a vinařství. Bez ohledu na konečný výsledek tohoto sporu tvrdíme, že moravští a čeští vinaři jsou poctiví a produkují vysoce kvalitní vína, která obstojí i ve srovnání s evropskou špičkou. Úspěchy na mezinárodních soutěžích nejen z posledních dob a jejich celosvětová prestiž jsou toho nezpochybnitelných dokladem.

Jménem výše uvedených institucí

Ing. Jiří Sedlo, CSc., předseda Svazu vinařů České republiky
Ing. Antonín Šťastný, prezident Českomoravského svazu vinařských podniků
Ing. Josef Vozdecký, předseda Správní rady Národního vinařského centra
Ing. Milan Venclík, předseda Rady Vinařského fondu

9 Dol77larGog Dol77larGog | E-mail | 14. října 2017 v 12:59 | Reagovat

Были заплачены деньги 6000 за покупку базы данных и просто швырнул. с другого аккаунта к нему обратились, уже специально на 100р была сделка на выборку и тоже швырнул.

непорядочный гандон. кинет 100р%

Телеграм  @japoshka кидальная дешевка

10 AlysonOle AlysonOle | E-mail | Web | 18. října 2017 v 15:52 | Reagovat

http://www.arcadekiss.com/profile/162310/gladishho9

11 BethanyIzg BethanyIzg | 21. října 2017 v 5:36 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a very bad experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stories and cried about his anxiety. I totally told him to <a href=https://www.change.org/p/buy-levitra-online-buy-levitra-online-b687a326-3639-4f86-8950-3f932c83a7d2>source</a> and deal with it.

12 AlysonYeo AlysonYeo | E-mail | Web | 25. října 2017 v 14:43 | Reagovat

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6322425236356726784/

13 BethanyPfd BethanyPfd | E-mail | Web | 26. října 2017 v 11:07 | Reagovat

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6321282188855873536

14 AlysonLot AlysonLot | E-mail | Web | 29. října 2017 v 13:20 | Reagovat

http://wherecanyoubuysomaonline.weebly.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama