Jak to vidí Luboš Kúdelňák

28. prosince 2010 v 6:01 | richard |  Reportáže
Další z kolegů vinařů, které jsem během podzimka potkal a povídal si s ním o ročníku 2010, byl agronom-vinohraník společnosti Michlovský, a. s., Luboš Kúdelňák.

Možná jej někteří znáte z jeho dřívějšího působení v dolnodunajovickém Mikrosu. Někdy stroze působící chlapík je především dobrým společníkem a zejména výborným praktikem a znalcem svého řemesla."Klidné spaní jsem neměl celou sezónu. Ročník 2010 považuji z hlediska agronomického za nejobtížnější za svou třicetiletou praxi; nikdy jsem se tolik doslova nenalítal po vinohradech. Tak divoké tankmixy jako jsem nechával míchat letos, si nepamatuji. Je zajímavé, že přes všechnu tu hrůzu okolo máme vinice, kde je abnormální úroda.

Při tom musím připomenout, že máme vinice v dlouhodobě standartním režimu nízkého zatěžování. Vlastně akorát u Modrého Portugalu jsme část úrody odepsali, jinak jsme měli své vinice s víceméně standartní sklizní. Nechci, aby to vypadalo, že se chlubíme - ono na druhou stranu není dobré, aby se brečelo, tak jak to v průběhu celé sezóny bylo možné zaregistrovat v médiích, neboť jsou zde odpovědní vinaři, kteří hrozny mají a to pěkné. Co nás trošku zaskočilo, byly místní výskyty houbových chorob, kde to není úplně typické. Výpadek části úrody jsme zaznamenali na lokalitě v Novém Přerově, kde se ovšem na tom podepsali zimní mrazíky a také špatné odkvetení.

Každopádně vinice bylo v sezóně 2010 pořádně hlídat. Když to tak vezmu, ošetřovali jsme každý druhý den - ne samozřejmě jednu vinici, ale jezdilo se přes okres sem a tam a i jednotlivé vinice bylo nutné ošetřovat v různých termínech a různě, byla zde neuvěřitelná variabilita infekčního tlaku. Nefungovali ani osvědčené infekční indikátory - ať už odrůdové nebo jiné. V jedné lokalitě jsme měli velký problém s Rulandským šedým - stačila jedna noční mlha a problém byl na světě."
Luboš Kúdelňák, podzim 2010
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama