Alsaský tramínek

29. listopadu 2010 v 19:19 | richard |  Ochutnávka
Jednou k nám takto zavítal milý host, Ondra, ano, ten, který stojí u zrodu vinařské odnože PUNKu: WINEPUNK. A jako pozorný host se jal potěšit hospodyni pěknou pistolkou (jo a tak jsem si vzpoměl a tuhle antimilitaristickou znáte?: LEPŠÍ LÁHEV TRAMÍNU, NEŽ-LI ŠLÁPNOUT NA MINU!) alsaského tramínu.O Ondrovi vím, že si vinařsky (samozřejmě kromě rodné hroudy) zamiloval některé části severní Itálie a Alsasko. Přinesl víno, které už u nás na trhu není, protože jej bylo jednak málo a vzhledem k jakosti bylo záhy vypito. Pojďme se na něj podívat.

Barva je slámově žlutá  v silnějším odstínem. Dominuje vůně růže - hned po otevření se rozvine růžové poupátko, postupně se rozvíjí, avšak druhý den po otevření jsou z poupátka spíše zavadající okvětní plátky. V chuti jde o víno výrazně sladké, pevné, s alkoholem posílenou strukturou, dosti mohutné a expresivní. Je to dobrý společník, ale jen na krátkou dobu. Jeho popíjení kvůli vysokému zbytkovému cukru asi brzy unaví.

A pár slov k výrobci - jde o vinařské družstvo o členské základně 110 členů, které sídlí od roku 1954 v známé alsaské vinařské obci Hunawihr a zaměřuje se na produkci vín s co největším respektem k terroir. Pěstují základní alsaské odrůdy - Sylvánské, Pinot blanc, Riesling, Muscat, Pinot Gris, Gewurztraminer a Pinot noir. Připravují též sekty Crémant d´Alsace a to z vinic o celkové výměře 12 hektarů. Jejich vinic zařazených jako Grand Cru je celkem pět - Rosacker, Froehn, Sporen, Schoenenbourg, Osterberg - a nacházejí se na výměře třináct hektarů.
Vinice Froehn, z níž tento tramín pochází, je situována poblíž vinařských obcí Zellenberg a Riquewihr. Má expozici jih-jihovýchod. Půda je zde hlinito-opuková s vyšší obsahem vápníku a s místním výskytem železitých konkrecí.
 


Komentáře

1 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 29. listopadu 2010 v 19:39 | Reagovat

:o) mě neunavilo, měl jsem před dvěma roky ročník 04 - http://vins.blog.cz/0808/pondelni-kolaz. Šedé z Hunawihru mám jako etalon, ať žijou botrytické sladké šeďáky!

2 sherri hill wedding dresses sherri hill wedding dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 13:41 | Reagovat

By far the most concise and up to date information I found on this topic. Sure glad that I navigated to your page by accident. Ill be subscribing to your feed so that I can get the latest updates. Appreciate all the information here.
http://www.speakdress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama